Custom Development/
Digital Experience/
Portale

Oprogramowanie na zamówienie: 5 trendów ku lepszemu Digital Experience

 

Najnowsze trendy i rozwiązania związane z oprogramowaniem “szytym na miarę” w coraz większym stopniu wpływają na kształt i rozwój biznesu. Aby pozostać konkurencyjnymi, firmy zwracają się ku personalizowanym narzędziom, które zwiększają zadowolenie, satysfakcję i lojalność konsumentów. Ponieważ liczba wirtualnych interakcji i transakcji stale rośnie, zapewnienie najlepszego Digital Experience dla użytkowników staje się kluczowym celem biznesu.

W tym artykule przedstawimy konkretne rozwiązania, które pomogą Ci zapewnić lepsze doświadczenia cyfrowe dla Twoich klientów.

5 trendów w Custom Software Development, dzięki którym osiągniesz przewagę konkurencyjną

1. Cyfrowy Onboarding: sposób na najlepsze User Experience

Cyfrowy onboarding klienta to proces wprowadzenia nowego użytkownika do systemu lub platformy cyfrowej. Jest to pierwszy etap interakcji między konsumentem a firmą, który ma na celu dostarczenie mu odpowiednich narzędzi i informacji potrzebnych do skorzystania z oferowanych usług lub produktów. Obejmuje on wiele działań takich jak: rejestracja konta, weryfikacja tożsamości, złożenie podpisu elektronicznego, szkolenia czy też zebranie wymaganej dokumentacji. Przeprowadzenie onboardingu w formie online pozwala sfinalizować go szybciej i sprawniej, co zwiększa wygodę i zadowolenie klientów.

Digital onboarding wymaga wdrożenia kompleksowej logiki biznesowej, zapewnienia płynnych i intuicyjnych interfejsów użytkownika oraz integracji z innymi systemami. Jest to szczególnie ważne dla branż „wrażliwych”, takich jak bankowość, finanse czy opieka zdrowotna. Wymagają one przestrzegania rygorystycznych regulacji prawnych i standardów bezpieczeństwa dotyczących ochrony danych i poufności informacji. W przypadku scenariuszy B2B kluczowe jest także uwzględnienie różnych schematów dostępu dla wielu użytkowników. To oznacza, że firma musi zapewnić łatwy proces rejestracji i uwierzytelniania dla każdego użytkownika, a także dostęp do odpowiednich zasobów w systemie.

Oto korzyści, które możesz osiągnąć dzięki wdrożeniu digital onboardingu w Twojej firmie:

 • zwiększenie efektywności procesu pozyskiwania klientów. Digital onboarding umożliwia przyspieszenie procesu rejestracji i weryfikacji użytkowników, dzięki czemu możesz pozyskać nowych klientów szybciej i sprawniej.
   
 • Poprawa doświadczenia klienta. Dzięki łatwiejszemu i bardziej intuicyjnemu procesowi onboardingu klienci odczuwają większe zadowolenie z procesu, co prowadzi do poprawy lojalności i zwiększenia ich zaangażowania.
   
 • Optymalizacja kosztów. Digital onboarding pozwoli Ci zmniejszyć koszty pozyskania klienta związane z procesowaniem papierowej dokumentacji czy obsługą zapytań i zgłoszeń.
   
 • Zwiększenie bezpieczeństwa. Cyfrowy onboarding klienta pozwala na weryfikację jego tożsamości i zapewnienie bezpieczeństwa danych, co jest szczególnie ważne we wrażliwych branżach, takich jak finanse i opieka zdrowotna.
   
 • Poprawa wyników sprzedażowych. Pozytywne pierwsze wrażenie, budowanie zaangażowania klienta oraz umożliwienie szybkiego i łatwego rozpoczęcia korzystania z usługi lub produktu prowadzi do zwiększenia sprzedaży i lojalności klientów.
   
 • Zwiększenie konkurencyjności. Digital onboarding pomoże Twojej firmie wyróżnić się na tle konkurencji poprzez zapewnienie bardziej atrakcyjnego, szybszego i bezpieczniejszego procesu pozyskiwania klientów.

2. Portale Self-Service: sprawne zarządzanie interakcją z klientami

Portale self-service to narzędzia umożliwiające klientom samodzielne załatwienie wielu spraw związanych z obsługą produktów lub usług oferowanych przez firmę, bez konieczności kontaktu z konsultantami czy przedstawicielami obsługi klienta. Dzięki takim portalom klienci mogą łatwo i szybko uzyskać informacje, złożyć zamówienie, zgłosić reklamację czy zaktualizować dane osobowe.

Portale self-service pozytywnie wpływają na interakcje firmy z klientami, ponieważ:

 • umożliwiają użytkownikom samodzielne załatwienie wielu spraw, co zmniejsza obciążenie pracowników;
 • są dostępne całą dobę, dzięki czemu klienci mogą załatwić swoje sprawy w dogodnym dla siebie czasie; 
 • poprzez automatyzację wielu procesów, firmy mogą zaoszczędzić czas i koszty związane z obsługą klientów, a także poprawić jakość obsługi dzięki większej precyzji i spójności danych.

Jak zbudować portal self-service?

5 przykładów wdrożeń dla liderów rynku

Oferując opcję self-service, zoptymalizujesz procesy w swojej firmie poprzez:

 • umożliwienie klientom śledzenia i zarządzania swoimi zamówieniami i usługami, co redukuje obciążenie zespołów obsługi klienta;
 • udostępnienie klientom spersonalizowanych rekomendacji usług i produktów opartych na ich historii przeglądania i zakupów;
 • samodzielne aktualizowanie przez użytkowników informacji na swój temat, co znacząco poprawia poziom spójności danych;
 • integrację portali self-service z innymi oprogramowaniami i narzędziami.

3. B2B e-commerce: rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu

Elektroniczny handel B2B jest bardziej złożony niż model B2C. Obejmuje złożone procesy takie jak grupowe schematy dostępu, wyceny, negocjacje, płatności rozłożone w czasie itp. Wymaga zatem spersonalizowanego podejścia, które uwzględnia indywidualne wymagania kontrahentów. Ze względu na dużą liczbę wariantów modeli biznesowych, znalezienie odpowiedniego oprogramowania może być trudne. Z tego powodu B2B e-commerce rozwija się w kierunku funkcjonalności self-service.

Firmy chcą umożliwić swoim kontrahentom dokonywanie zakupów i realizowanie zamówień w bardziej niezależny i zautomatyzowany sposób. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i wygodnie dokonywać transakcji, sprawdzać dostępność produktów, przeglądać historię zamówień oraz pobierać faktury bez angażowania pracowników firmy.

Jednym z najważniejszych trendów w rozwoju platform B2B e-commerce jest personalizacja. Producenci i dystrybutorzy coraz częściej wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych. Dzięki temu mogą lepiej dopasować oferty do potrzeb klientów. Ponadto platformy e-commerce umożliwiają łatwe integracje z systemami CRM i ERP, a w efekcie jeszcze lepsze zarządzanie zamówieniami.

4. Composable Architecture: rozwój unikalnego modelu biznesowego

Composable architecture to wzorzec architektoniczny wykorzystywany przez firmy IT w procesie tworzenia oprogramowania. Wspiera modularność, komponowalność oraz separację zadań poprzez rozdzielenie aplikacji na mniejsze komponenty wielokrotnego użytku. Taka strategia pozwala programistom skupić się na budowaniu konkretnych funkcjonalności, nie martwiąc się o to, jak pasują one do szerszego systemu. Daje to większą elastyczność i ułatwia utrzymanie aplikacji w przyszłości. To podejście umożliwia także szybsze wdrażanie i dostarczanie nowych funkcjonalności.

Wdrażanie composable architecture w Twojej firmie pozwoli osiągnąć strategiczne korzyści. Należą do nich:

 • elastyczność. Dzięki modularnej strukturze aplikacji Twoja firma może łatwiej dostosowywać swoje oprogramowanie do zmieniających się potrzeb biznesowych.
   
 • Łatwość utrzymania. Modułowa struktura ułatwia utrzymanie i aktualizowanie aplikacji. Możliwość zmiany tylko jednego modułu bez wpływu na cały system pozwala na szybkie usuwanie błędów i łatwiejszą konserwację systemu.
   
 • Szybka implementacja. Composable architecture pozwala na szybsze wdrażanie nowych funkcjonalności, bez wpływu na cały system, co przyspiesza proces wprowadzania nowych rozwiązań.
   
 • Zwiększenie wydajności. Dzięki modułowej strukturze aplikacji unikniesz  nadmiernego obciążenia systemu, gdyż wykorzystywanie tylko potrzebnych modułów zwiększa jego wydajność.
   
 • Łatwiejsza skalowalność. Composable architecture umożliwi Ci łatwiejszą skalowalność aplikacji poprzez dodawanie nowych modułów i zwiększanie mocy obliczeniowej systemu.

5. Mikroserwisy: jak zapewnić klientom niezawodność usług

Mikroserwisy to podejście w procesie tworzenia oprogramowania, polegające na podziale dużej aplikacji na wiele niezależnych usług. Usługi te komunikują się ze sobą za pomocą interfejsów programowania aplikacji (API). Taka metoda umożliwia niezależne opracowywanie, testowanie i skalowanie każdej z nich, bez wpływu na resztę systemu. To zwiększa elastyczność aplikacji i umożliwia jej dostosowanie do zmieniających się wymagań biznesowych.

Korzyści wynikające z zastosowania mikroserwisów to:

 • elastyczność. Mikroserwisy umożliwiają szybkie reagowanie na zmieniające się wymagania biznesowe poprzez niezależną modyfikację i skalowanie poszczególnych usług. W ten sposób możesz dostosować swoje aplikacje do nowych potrzeb biznesowych bez wpływu na cały system.
   
 • Łatwość utrzymania. Mikrousługi są łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjne aplikacje monolityczne. Niezależność poszczególnych serwisów pozwala na łatwe i szybkie rozwiązywanie problemów i zapobieganie awariom, co przekłada się na wyższą dostępność aplikacji.
   
 • Szybka implementacja. Dzięki mikroserwisom możesz wprowadzać nowe funkcjonalności znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych aplikacji. Niezależność usług pozwala na równoległe wdrażanie i testowanie nowych funkcjonalności bez wpływu na cały system.
   
 • Skalowalność. Mikrousługi umożliwiają łatwe i efektywne skalowanie aplikacji. Możesz skalować tylko te usługi, które są najbardziej obciążone, bez konieczności zwiększania mocy całego systemu. Dzięki temu lepiej wykorzystasz zasoby i zredukujesz koszty.
   
 • Wysoka dostępność. Dzięki niezależności poszczególnych usług mikroserwisy zapewniają wysoką dostępność aplikacji. W przypadku awarii jednej usługi, pozostałe nadal działają, co minimalizuje wpływ na cały system.

W 2008 roku pojawił się błąd w monolitycznej aplikacji Netflix, który spowodował masową utratę danych i kilkudniowy przestój. Architekci Netflix zdecydowali się przenieść całą aplikację na mikrousługi. Podział aplikacji na ponad 700 mikrousług, z których każda odpowiadała za jedną funkcjonalność, umożliwił inżynierom zmianę dowolnej części systemu, co dało pewność, że cała aplikacja nie ulegnie całkowitej awarii.

Source: https://about.netflix.com/en/news/completing-the-netflix-cloud-migration

Projektując oprogramowanie szyte na miarę postaw na jakość i doświadczenie dostawcy IT

Customowe oprogramowania może być skutecznym sposobem na zaspokojenie unikalnych potrzeb Twojej firmy. W tym celu powinieneś wybrać dostawcę z odpowiednim doświadczeniem oraz wiedzą.

Postaw na partnera technologicznego, który wdraża najlepsze praktyki w projektowaniu architektury oprogramowania. Twój dostawca powinien korzystać z narzędzi, które zapewniają strukturalne podejście do projektowania i rozwoju software’u. Należą do nich między innymi: Model C4, dokumentacja zawierająca wszystkie decyzje architektoniczne w danym projekcie (Architectural Decision Record, ADR) czy programowanie oparte na domenie (Domain Driven Design, DDD). Te rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu oprogramowania, które jest skalowalne i łatwe do utrzymania.

Dodatkowo ważne jest, aby dostawca stawiał na wysoki poziom developmentu, koncentrując się na jasnym kodzie i stosując metodologię GitFlow. Równie istotna jest kontrola jakości, dlatego upewnij się, że Twój partner technologiczny stosuje rygorystyczny proces testowania, aby zidentyfikować i rozwiązać wszelkie błędy lub problemy.

W kwestii cyberbezpieczeństwa poszukaj dostawcy, który stosuje wytyczne OWASP, przeprowadza regularne audyty bezpieczeństwa, wdraża politykę bezpieczeństwa informacji i wykonuje testy penetracyjne w celu zidentyfikowania podatności na potencjalne awarie i ataki.

Uwzględnienie powyższych czynników pomoże Ci wybrać dostawcę oprogramowania na miarę Twoich unikalnych potrzeb biznesowych.