Praca w e-point

Konkursy na prace dyplomowe w technologii Java: e-point wspiera innowacyjnych studentów

W e-point od 2005 zorganizowaliśmy 10 edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dla młodych programistów - czas na podsumowanie!

Konkursy były adresowane do autorów prac dyplomowych - licencjackich, magisterskich czy inżynierskich - z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA/ J2EE. Na najlepszych czekały nagrody finansowe. W każdej edycji wyróżnialiśmy prace, które koncentrowały się na rozwiązywaniu konkretnych, ciekawych problemów współczesnego świata. Korzystają przy tym z dostępnych technologii, ale nie stawiają ich w centrum uwagi.

W 2010 roku zorganizowaliśmy również dodatkowo konkurs adresowany do studentów ekonomii, zarządzania oraz kierunków pokrewnych, w którym nagrodziliśmy najbardziej pomysłowe zastosowania nowych technologii w biznesie.

"Poziom zgłaszanych prac był systematycznie bardzo wysoki. Często trudno było wyznaczyć trzy najlepsze miejsca".

Norbert Pabiś

Dyrektor Pionu Technologii

e-point SA

Linkedin logo

- Dla jury najciekawsze były prace poruszające kompleksowo konkretne zagadnienie, zwłaszcza takie które było odległe od tego z czym spotykamy się w naszej codziennej praktyce, oraz prace z ciekawymi pomysłami biznesowymi. Z drugiej strony ogromne wrażenie robiły też prace w których przebijała bystrość umysłu autorów, ich doświadczenie i, mimo młodego wieku, profesjonalne i kompleksowe podejście do problemów - podsumowuje Norbert Pabiś.

W sumie nagrodziliśmy niemal 30 osób. By pokazać jakość prac, przedstawimy pokrótce kilka z nich.

Przetwarzanie i analiza danych multimedialnych w środowisku rozproszonym

Autor: Konrad Malawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Edycja konkursu: 9
Komentarz jury: - Wydawało się przez chwilę że nadchodzi zmierzch cywilizacji obrazkowej. Jednak wygląda na to, że historia zatoczyła koło i po etapie dominacji tekstu, w internecie przewagę zyskuje znowu obraz oraz film. Ten rodzaj danych trudniej poddaje się przetwarzaniu. Praca wykonana przez Konrada Malawskiego doskonale odpowiada na pojawiające się potrzeby. Autor dokonał wyboru różnorodnych technik, które w efekcie pozwalają skutecznie przeszukiwać i analizować multimedia. Duże wrażenie robi szerokie spektrum wiedzy autora, który wniknął w literaturę dotyczącą przetwarzania obrazu, programowania rozproszonego i języki funkcyjne - podsumowuje Norbert Pabiś.

Where Is My Smartphone? - inteligentny system zdalnej lokalizacji oraz zarządzania urządzeniami mobilnymi, działającymi pod kontrolą systemu Android

Autorzy: Damian Świdziński, Uniwersytet Łódzki
Edycja konkursu: 8
Komentarz jury: "Smartfonie, Dane moje; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił" - tak można by sparafrazować tematykę pracy, korzystając z wzorca zaoferowanego przez Adama Mickiewicza. Smartfony niepostrzeżenie, niejako ukradkiem zawładnęły naszymi danymi. W niepozornym urządzeniu przechowujemy już nie tylko kontakty, ale dokumenty, notatki, hasła, muzykę, zdjęcia, filmy. Wiele osób prowadzi biznes korzystając głównie ze smartfona. Nietrudno sobie wyobrazić, co oznacza utrata takiego urządzenia wraz z danymi, które na dodatek mogą posłużyć do działań przestępczych. Autor pracy proponuje rozwiązanie, które w dużej mierze chroni nas przed niebezpieczeństwem dostania się naszych danych w niepowołane ręce.

Agentowy system wspierający pracę korporacji taksówkowych

Autor: Michał Solski, Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
Edycja konkursu: 7
Komentarz jury: Czy proces zamawiania taksówki da się uprościć? Okazuje się, że tak. Pomysł na to zaproponował Michał Solski. Zamiast dzwonić do centrali, naciskamy jeden przycisk w aplikacji zainstalowanej w naszym telefonie, a następnie obserwujemy, jak wybrana taksówka zbliża się do nas. O wszystko zadba rozproszony system agentowy, który automatyzuje czynności wszystkich stron uczestniczących w tym procesie - zamawiającego, centrali i taksówkarzy. Właściwy dobór technologii przez autora pracy sprawia, że wizja godna dobrego filmu science fiction staje jak najbardziej realna.

Jak co roku, staraliśmy się w konkursie nagrodzić te prace, które poza poprawnie zastosowaną warstwą technologiczną, posiadają ciekawe walory funkcjonalne, czy też dotykają aktualnych problemów związanych z zastosowaniami internetu.

Business Intelligence we wspieraniu decyzji biznesowych przedsiębiorstw

Autor: Dariusz Nowak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Komentarz jury: Praca kompleksowo i dogłębnie przedstawia rozwiązania Business Intelligence. W sposób przystępny, ale pełny opisuje koncepcje, narzędzia, techniki i technologie wykorzystywane przy tworzeniu tego typu rozwiązań oraz najczęstsze przykłady zastosowań Business Intelligence. – Wielkim atutem pracy jest opisanie zagadnień Business Intelligence w kontekście całokształtu architektury informatycznej przedsiębiorstw. Z tą pracą w ręku można się pokusić o wdrożenie systemu Business Intelligence w konkretnej firmie – podsumowuje Marcin Żuchowicz, prezes zarządu i przewodniczący jury.

System wspomagający działania marketingowe związane z wyszukiwarkami internetowymi – Seobserwator

Autorzy: Damian Nowak i Wojciech Hryniewski, Politechnika Gdańska
Edycja konkursu: 6
Komentarz jury: W wielu branżach współczesnej gospodarki brak strony internetowej skazuje firmę na utratę klientów. Jednak samo jej posiadanie nie gwarantuje sukcesu. Istotą problemu jest możliwość dotarcia do tej strony przez potencjalnych klientów. Na ten aspekt zwrócili uwagę laureaci pierwszego miejsca konkursu e-point. W swojej pracy inżynierskiej stworzyli "System wspomagający działania marketingowe związane z wyszukiwarkami internetowymi - Seobserwator". Z jego wykorzystaniem osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie stron firmowych mogą na bieżąco oceniać swoje działania. Pozwala to tak je dostosowywać, aby nie tylko zwiększyć szanse wejścia na strony przez potencjalnych klientów, ale także ich pozyskać, co przełoży się na wymierny efekt finansowy. Na uwagę zasługuje również zrealizowana z sukcesem próba wykorzystania nowych metod tworzenia oprogramowania. Autorzy dostosowali do własnych potrzeb metodykę Scrum, która mieści się w nurcie tzw. zwinnych metodyk tworzenia oprogramowania.

Platforma sprawiedliwej wymiany danych

Autor: Artur Karczmarczyk, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Edycja konkursu: 5
Komentarz jury: Laureat porusza arcyciekawy problem sprawiedliwej wymiany danych w warunkach transakcji realizowanych drogą elektroniczną. W sposób wyczerpujący zostały przedstawione algorytmy jakie można zastosować do zorganizowania takiej wymiany wraz z ich analizą porównawczą. Efektem pracy jest biblioteka wspierająca proces sprawiedliwej wymiany danych oraz przykładowy system biznesowy, który z niej korzysta.

Generic ESB Monitoring Architecture Compliant with JBI

Autor: Marek Psiuk i Tomasz Bujok, Akademia Górniczo-Hutnicza
Edycja konkursu: 4
Komentarz jury: - – Zaczynają się pojawiać prace, które przedstawiają przykłady konkretnych rozwiązań problemów biznesowych. Jest to o tyle interesujący trend, gdyż wytwarza się pewna grupa osób, która ma świadomość tego, że technologia musi służyć rzeczom realnym. Mówiąc językiem poprzedniej epoki: informatyka w służbie biznesowi a nie na odwrót jak to często ma miejsce.

Na przykładzie tegorocznej edycji konkursu łatwo zauważyć, że studenci podejmują się tematów zaskakująco skomplikowanych, których rozwiązanie wymaga dużego doświadczenia inżynierskiego wyniesionego z ładnych kilku lat praktyki zawodowej. Jednym słowem zadziwiła mnie ich dojrzałość w podejściu do tak skomplikowanego tematu – podsumowuje Jarosław Błąd, dyrektor ds. realizacji i przewodniczący jury.

Raz jeszcze gratulujemy uczestnikom!