Raport Computerworld TOP 200, czyli rok 2017 w branży IT. e-point notuje wzrosty

Jak co roku eksperci IDG przebadali polski rynek teleinformatyczny. 2017 był dla branży rokiem trudnym: IT rosło 3 razy wolniej niż cała gospodarka, a spadki dotknęły przede wszystkim gigantów rynku.

Zmniejszyły też swoje nakłady branże, które dotąd dużo inwestowały w IT: bankowość, administracja publiczna, finanse i ubezpieczenia, energetyka. Mimo to niektóre firmy informatyczne odnotowały wzrosty.

Jaki był rok 2017 dla branży IT?

W 2017 roku przychody branży IT wzrosły o 1,7% w stosunku do roku poprzedniego, jednak przy inflacji 2% to iluzoryczny wzrost, zauważa Tomasz Bitner w komentarzu wprowadzającym, zatytułowanym wymownie "Odwrót powstrzymany. Alarm trwa". Polskie IT rośnie 3 razy wolniej niż cała gospodarka, przy czym rozwijają się przede wszystkim mniejsze firmy, zaś wśród gigantów rynku obserwujemy spadki przychodów.

Najwięcej informatyki kupują nieodmiennie:

  • bankowość
  • administracja publiczna
  • przemysł (wraz z budownictwem)
  • finanse i ubezpieczenia

Spośród nich w zeszłym roku wzrost wydatków na IT zaobserwowano jedynie w handlu.

Pobierz darmowego ebooka

PWA w praktyce: 11 case studies

Przyszłość: chmura

Od ponad ćwierćwiecza informatyka zmienia oblicze biznesu. Jednak wskazując kierunki dalszego rozwoju branży, eksperci wskazują przede wszystkim na chmurę.

Podczas gdy wartość całego sektora IT w Polsce wzrosła w ciągu ostatniego roku o 1,7%, wartość rynku usług IT wzrosła o 8,3%, z blisko 13 do 14 mld złotych. Rynek chmury publicznej był wart w Polsce 860,8 mld złotych, a więc o 17,7% więcej niż w roku 2016 (731,6 mld).

Szacuje się, że wraz z wzrostem popularności rozwiązań cloudowych, rozwiązania on-premise będą coraz droższe. Jednocześnie coraz więcej narzędzi jest natywnie tworzonych w chmurze (AI, IoT, systemy kognitywne).

Pod wpływem ofensywy clouda zmienia się cały rynek usług IT. Widać wyraźnie tendencję do odchodzenia od ogromnych, monolitycznych projektów ku rozwiązaniom modułowym, które integrują się przez zewnętrzne komponenty cloudowe.

W polskich firmach chmura wciąż nie jest stosowana na szeroką skalę. Wynika to z obaw o bezpieczeństwo danych oraz trudności integracji z istniejącymi systemami. To jednak będzie się zmieniać i widać tu ogromny potencjał.

e-point w rankingach

W tegorocznej edycji (zobacz podsumowanie poprzedniej) e-point odnotował wzrosty w zestawieniach:

  • "Największych firm informatycznych działających w Polsce w 2017 roku" z pozycji 176 na 171.
  • "Największych informatycznych grup (z miejsca 39 na 34)
  • "Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora handlu" (awans na 17 z 22)

Znaleźliśmy się również na 43 pozycji w rankingu największych eksporterów rozwiązań IT oraz na 42 miejscu na liście "Firm IT o największym wzroście zatrudnienia w 2017", na 33 miejscu wśród "Największych dostawców rozwiązań i usług IT dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego".