News

Z Apple i Motoroli do e-point. Richard Lada nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej

Richard Lada nadzorował wejście na polski rynek takich gigantów jak Apple czy Motorola. Teraz został przewodniczącym rady nadzorczej w firmie e-point SA. Od wielu lat pracuje w biznesie nowoczesnych technologii jako menedżer oraz coach kadry menedżerskiej wyższego i najwyższego szczebla.

Specjalizuje się obecnie w doradztwie przy wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz wprowadzaniu polskich innowacji na rynki Europy Zachodniej oraz USA.

Praca u gigantów

Swoje doświadczenie Richard zbierał w największych i najbardziej zasłużonych dla rozwoju IT firmach na świecie. W latach 1985-1988 odpowiadał za product marketing w segmencie drukarek w firmie Tektronix (obecnie Xerox). Wraz z zespołem stworzył i wprowadził na rynek pierwszą na świecie drukarkę, która mogła drukować w 16,7 milionach kolorów.

W latach 1988-1990 odpowiadał za linię komputerów Macintosh w firmie Apple w Dolinie Krzemowej. Były to czasy wypuszczenia na rynek pierwszych modeli komputerów Mac wyświetlających tekst i grafikę w kolorze, które, podobnie jak klasyczne czarno-białe, znalazły szerokie zastosowanie w edukacji oraz redakcjach czołowych gazet.

W roku 1990, krótko po przemianach ustrojowych w Polsce Richard osobiście przekonał prezesa firmy Apple na Europę, że nadszedł czas wejść do Polski. Urodzony i wychowany w Kalifornii, jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda odkrył swoje polskie korzenie i zafascynował się naszym krajem. Wraz z trzema polskimi pasjonatami komputerów Mac (w tym Jakubem Tatarkiewiczem, wnukiem słynnego polskiego filozofa Władysława Tatarkiewicza) mógł teraz rozpocząć działalność firmy w Warszawie.

W tym czasie Richard, jako jedyny pracownik koncernu w całej Europie Środkowo-Wschodniej, odpowiadał między innymi za pierwszą lokalizację systemu operacyjnego komputerów Mac na język polski oraz rozwój sieci sprzedaży detalicznej produktów giganta z Cupertino w regionie.

W 1992 roku europejska centrala Apple zadecydowała, że koncern nie będzie miał własnych filii w Europie Środkowo-Wschodniej. Richard, już wówczas przywiązany do Polski, przeszedł do koncernu Motorola, będącego w światowej czołówce producentów telefonów komórkowych, radiotelefonów i półprzewodników.

Jego zadaniem jako country managera było pomóc firmie uruchomić sprzedaż w coraz dynamiczniej rozwijającej się Polsce. Ale w czasie swojej trwającej ponad piętnaście lat kariery w firmie, wraz z kolegami nie tylko rozwijał relacje handlowe ale przede wszystkim skupiał swe wysiłki na ściągnięciu do Polski wszystkich możliwych inwestycji koncernu. Między innymi zbudował centrum oprogramowania oraz 2 centra usług wspólnych firmy w Krakowie, które były pierwszymi centrami outsourcingu usług biznesowych w Polsce.

Za inicjatywą Richarda Motorola także jako pierwszy amerykański koncern IT po 1989 nawiązała współpracę badawczą i rozwojową z czołowymi polskimi uniwersytetami. Dzięki osiągnięciom w Polsce, CEO Motoroli z USA awansował go na wiceprezesa firmy na Europę Środkową i Wschodnią oraz wyznaczył go mentorem dla wszystkich nowozatrudnionych country menedżerów firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

W 2008 Richard opuścił Motorolę by rozwinąć własną firmę consultingową Eremel Consulting, gdzie wykorzystuje swoje doświadczenie przy doradzaniu innowacyjnym start-up'om oraz polskim przedsiębiorcom myślącym o rozwoju na rynkach zagranicznych.

Oprócz działalności biznesowej Richard udziela się społecznie. Działa między innymi w radach lub kapitułach American Chamber of Commerce in Poland, Stanford Club of Poland, German Marshall Fund of the United States Marshall Memorial Scholarships oraz PARI (Polsko-Amerykańska Rada ds. Innowacyjności). W przeszłości zasiadał także w radzie dyrektorów Polsko-Amerykanskiej Fundacji Fulbrighta oraz Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za swoje zasługi dla rozwoju polskiej innowacyjności i sektora SSC/BPO (Outsourcingu usług biznesowych) przyznano mu w 2006 roku Złotą Antenę Świata Telekomunikacji w kategorii „Człowiek Roku”. W czerwcu 2014 roku, podczas oficjalnych obchodów 25-lecia wolnych wyborów i odrodzenia gospodarki wolnorynkowej w Polsce, został odznaczony przez Prezydenta Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Współpraca nadal tylko z najlepszymi

Gdy pytano Richarda co go skłoniło do podjęcia roli przewodniczącego w radzie nadzorczej e-point SA, odparł:

"Zdecydowałem się na współpracę z Marcinem Żuchowiczem i Zarządem firmy e-point, ponieważ przez całą karierę starałem się pracować ze świetnymi ludźmi przy najnowszych technologiach. Gdy dowiedziałem się o działalności e-point wiedziałem, że nie mogłem lepiej trafić. Firma e-point moim zdaniem ma to „coś” co świadczy o ogromnym potencjale".

Richard Lada

Przewodniczący Rady Nadzorczej

e-point SA

Linkedin logo

Spółka e-point SA już od 18 lat dostarcza szyte na miarę rozwiązania informatyczne dla takich firm jak ING Bank, Toyota, Link4 czy Amway. W firmie pracuje ponad 100 specjalistów zajmujących się programowaniem, UX design oraz grafiką i projektowaniem systemów internetowych, portali w technologii RWD oraz dedykowanych aplikacji przygotowywanych na potrzeby konkretnych modeli biznesowych.

"Jestem bardzo podekscytowany możliwością współpracy z Richardem Ladą. Wierzę, że doświadczenie Richarda i jego globalna perspektywa, pomogą nam odkryć nowe możliwości i przyśpieszyć rozwój e-point SA".

Marcin Żuchowicz

prezes

e-point SA

Linkedin logo