Praca w e-point

7 powodów dlaczego warto rozwijać swoje talenty w e-point

Akademia e-point

Wiedza to kapitał zarówno dla firmy jak i pracownika. Cenimy ją i lubimy się nią dzielić, dlatego 5 lat temu rozpoczęliśmy projekt Akademia e-point, który wspiera studentów uczelni technicznych w Warszawie w zdobywaniu zarówno praktycznych umiejętności z obszaru programowania, projektowania, UX, jak również pomagamy im wzmacniać kompetencje miękkie. Semestralne cykle wykładów i warsztatów pokazują studentom praktyczne aspekty projektów IT.

Akademia e-point daje także dużą wartość pracownikom:

  • pogłębia zainteresowania,
  • aktualizuje wiedzę,
  • rozwija warsztat wystąpień publicznych.

Ten rodzaj dydaktycznej aktywności jest dla wielu pracowników okazją do sentymentalnej podróży, gdy wracają na swoją rodzimą uczelnią - tym razem w roli mentora.

"Przygotowywanie wykładu to ciekawy proces - pozwala spojrzeć na to, czym zajmuję się na co dzień z innej perspektywy, uporządkować swoje przemyślenia. Bardzo motywujące są również rozmowy ze studentami - dodają energii!".

Ewa Dybowska

Senior Front-End Developer

e-point

Jak pomagamy prelegentom w przygotowywaniu się do wystąpień publicznych?

  • Badamy potrzeby studentów, co dla prelegentów jest doskonałą wskazówką przy wyborze tematu prezentacji czy warsztatu.
  • Oferujemy profesjonalne szkolenia z trenerem wystąpień publicznych w zakresie których jest nauka emisji głosu, cały warsztat prezentacyjny, ćwiczenia przed kamerą czy metody walki ze stresem.
  • Organizujemy próby wystąpień przed audytorium z firmy (prelegent dzieli się wiedzą w zamian za to dostaje konstruktywny feedback).
  • Badamy zadowolenie uczestników po każdym z wykładów - to doskonały materiał do pracy nad kolejną prezentacją, ale i dawka pozytywnej energii i wdzięczności studentów za praktyczne podejście do tematów często nawet nie poruszanych na uczelniach.

Hackathony

Hackathony to zawsze ogrom pracy i nowej wiedzy, któremu towarzyszy odejście od utartych schematów, maksymalne wykorzystanie i dobranie talentów w zespole, oraz wspięcie się na wyżyny możliwości prezentacyjnych. Jednocześnie często jest to okazja do dobrej zabawy, która scala zespół. Taka ekstremalna przygoda, daje nie tylko możliwość realizowania innowacyjnych projektów, ale również ogromny poziom satysfakcji, tej osobistej jak i zespołowej.

Długo będziemy wspominać kolorową podróż na 24CodING . Hackathon zorganizowany przez ING Bank Śląski, który odbył się w zabytkowej walcowni cynku w Katowicach. Wystawiliśmy tam mocną drużynę, która wspaniale wpisała się w zadanie opracowania aplikacji, która odpowiada na nowe możliwości biznesowe związane z dyrektywą PSD2.

Z kolei w trakcie HackYeah 2018 - jednego z największych stacjonarnych hackathonów na świecie - to już dwa zespoły z których jeden zakwalifikował się do ścisłego finału, tym samym będąc w trójce najlepszych projektów w kategorii “Zdrowie” z aplikacją, która organizuje i monitoruje rozgrywki na stole do piłkarzyków! Inny zespół natomiast zbudował oprogramowanie wspierające zarządzanie transportem w kombinacie petrochemicznym PKN Orlen w Płocku. Nasi eksperci pojawiają się również w roli mentorów, wspierając uczestników swoją wiedzą oraz doświadczeniem m.in. podczas HackYeah 2019.

A na początku roku razem z warszawskim oddziałem Google zorganizowaliśmy swój własny „PWA Hackathon Warszawa”, skierowany do zespołów techniczno-biznesowych pracujących nad aplikacjami internetowymi. Do hackathonu przystąpiły zespoły z dużych, polskich firm, które kładą nacisk na rozwój w kanałach digital. Pierwsze miejsce podium zajął zespół LOT, który zaprezentował uproszczony system wyszukiwania i rezerwacji lotów. Druga pozycja przypadła teamowi Ceneo.pl, który przygotował lokalny portal ogłoszeniowy.

Kodeks Honorowy

Dla wielu z nas wartości, którymi kierujemy się w życiu prywatnym przenikają również życie zawodowe. Szukamy miejsc, w których czujemy się dobrze - miejsc, które odpowiadają na nasze potrzeby. Zmieniające się struktury firmy i wzrost zatrudnienia czasem prowadzą do zagubienia swojego DNA i początkowych wartości.

Dlatego w osiemnaste urodziny firmy postanowiliśmy spisać nasz Kodeks Honorowy, który przenika całą organizację. Wizja i pasja towarzyszą nam w każdym projekcie. Możemy liczyć na zasady fair play. I oczywiście dbamy by świętować wszystkie zwycięstwa.

Gildie zainteresowań

Gildie to nic innego jak grupy zainteresowań, które integrują ludzi o tych samych zainteresowaniach z różnych zespołów i projektów. Gildie są również świetną okazją do wymiany wiedzy. Aktualnie działa już 16 (!) gildii zainteresowań, które swoją różnorodną tematyką sprawiają, że każdy znajduje coś dla siebie. Najpopularniejsze gildie to:

  • gildia kulturalna: zrzeszająca około 70 osób, dająca możliwość wspólnych wyjść do teatru, kina czy na wystawy,
  • gildia sportowa: skupiająca osoby, które lubią spędzać czas w sposób aktywny, np. podczas wspólnego wyjścia na kręgle, gokarty czy squasha,
  • gildia software craftmanship, to gildia łącząca osoby o konkretnych kompetencjach zawodowych, skierowana do programistów, administratorów czy architektów; podczas spotkań uczestnicy przygotowują się do hackathonów i wystąpień na konferencjach technologicznych.

Gildie Zainteresowań to skuteczny sposób wspierania integracji w firmie. O ich sukcesie decydują sami pracownicy, którzy mają przestrzeń i wsparcie do tego, aby samodzielnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Każdy pracownik może założyć swoją gildię - wystarczy pomysł i zebranie 10 chętnych osób do rozpoczęcia jej aktywności.

Wzorowy onboarding

Już pierwszego dnia staramy się, aby nowy pracownik poczuł się u nas dobrze. Poza spotkaniami i szkoleniami, w pierwszym dniu ważne jest dla nas, aby nowa osoba poznała i zintegrowała się z całym zespołem podczas wspólnego lunchu. To dobra okazja do rozmowy o zainteresowaniach czy dotychczasowych doświadczeniach zawodowych.

Co wyróżnia nasz proces onboardingu? Na pewno przekazywanie nowym pracownikom wiedzy nie tylko na poziomie strategicznym czy proceduralnym, ale również osobistym. Onboarding w e-point to nie jednorazowa akcja, ale proces, który trwa sześć miesięcy, co sprawia, że nowy pracownik czuje się zaopiekowany i dobrze przyjęty w zespole e-point.

Program rozwoju talentów

W e-point do tematu rozwijania talentów podchodzimy w sposób niestandardowy, bo skupiamy się i rozwijamy nasze mocne strony. Ale jak to się odbywa po kolei?

Każdego pracownika zachęcamy do zrobienia testu talentów Gallupa (który pozwala zidentyfikować 5 najsilniejszych talentów), ale również do indywidualnych sesji z trenerką mocnych stron. Spotkanie obejmuje omówienie wyniku testu oraz rozmowę o potencjale (i zagrożeniach) związanych z talentami.

Ponadto w 2017 roku zaczęliśmy organizować warsztaty synergii dla zespołów, które pozwalają ich członkom lepiej dzielić się zadaniami oraz rozumieć nawzajem swoje talenty. Jak twierdzą nasi pracownicy, znajomość swoich talentów pomaga nie tylko zrozumieć to, w jaki sposób sami działamy, ale również zrozumieć sposób działania innych członków zespołu, czasami ułatwiając codzienną współpracę czy komunikację.

Wymiana wiedzy

e-point talks czy siostrzane e-point tech talks to niektóre z wydarzeń, jakie organizujemy w trosce o wymianę informacji i doświadczeń wewnątrz firmy. Ciągły rozwój firmy, powiększanie zespołów i nowe osoby na pokładzie firmy sprawiają, że chcemy i musimy dbać o przepływ informacji, tym samym tworząc zgrany team e-point.

Gra w jednej drużynie to jeden z punktów naszego Kodeksu Honorowego, który mówi o tym, że dzięki pracy zespołowej i współpracy osiągamy rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć samodzielnie. Dlatego tak chętnie współpracujemy ze sobą nie tylko w zespole, do którego należymy, ale również korzystamy i dzielimy się zasobami, wiedzą i doświadczeniem z innymi członkami firmy. W końcu fundamentem naszej firmy są ludzie i ich wiedza, stąd wydarzenia wspierające wymianę wiedzy i doświadczeń są dla nas istotną częścią kultury firmowej.