Karolina Moraczewska

Employer Branding Specialist

Jak się przygotować do targów pracy? Poradnik dla studenta

Praca w e-point

Targi pracy to wyjątkowa okazja, by zorientować się, czego oczekują pracodawcy, poznać bezpośrednio kulturę organizacyjną firm, które Cię interesują, a nawet zdobyć pierwszą pracę lub dostać się na fajne praktyki.

To również świetny moment, aby poznać prawdziwych ludzi z firmy. A to wszystko w nieformalnej, sympatycznej atmosferze! Jednak aby wycisnąć z targów jak najwięcej i świetnie wypaść podczas pierwszego spotkania z potencjalnym pracodawcą, warto się do nich przygotować. Jak?

1. Zacznij od określenia swoich potrzeb

Przede wszystkim pomyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy. Możliwość rozwoju, technologie wykorzystywane przez firmę, wynagrodzenie, a może panująca atmosfera? Wszystkie te aspekty są istotne, ale pamiętaj, że na początku drogi kariery zawodowej warto jak najszybciej zdobyć cenne doświadczenie i rozwinąć swoje umiejętności poprzez szkolenia, wykłady, czy pracę z ekspertami.

2. Zapoznaj się z listą wystawców

Organizatorzy targów udostępniają foldery, gdzie znajdują się wszystkie firmy, które pojawią się na wydarzeniu. Możesz to również sprawdzić na stronie www wystawców. Profile firm przedstawiają informacje na temat m.in. czym się firma zajmuje, w jakich technologiach pracuje, kogo chce rekrutować, czy gdzie ma siedzibę. Jeszcze przed rozpoczęciem targów zapoznaj się z listą wystawców i zdecyduj, które stoiska firm chciałbyś odwiedzić w pierwszej kolejności.

3. Pytaj

Na każdym stoisku znajdziesz ulotki i broszury z opisami stanowisk, na które w danym momencie firma poszukuje kandydatów (jeżeli wyjątkowo zależy Ci na jakiejś firmie, możesz też przed podejściem do stoiska sprawdzić oferty pracy na ich stronie www). Przejrzyj tę ulotkę w czasie odwiedzin stoiska, aby móc wyjaśnić niezrozumiałe kwestie z pracownikiem firmy.

Informacje związane z pracą w danym dziale, obowiązki i zadania - to sprawy bardzo istotne, ale znajdziesz je również na stronie pracodawcy. Wykorzystaj moment rozmowy z przedstawicielem firmy na uzyskanie informacji, które są niedostępne w żadnych materiałach, tj. jak wygląda onboarding, oferta szkoleń, godziny pracy czy formy integracji, bo przecież nie samą pracą człowiek żyje :) Nie bój się zadawać pytań o atmosferę w pracy czy kwestie nieformalne.

"Wybierając się na targi pracy ważne jest przygotowanie - warto zawęzić dziedzinę, w której szuka się pracy oraz przygotować zestaw pytań związanych zarówno z przyszłą pracą, jak i samym procesem rekrutacji. Dzięki temu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje".

Student

PJATK

4. Przygotuj CV

Jesteś na targach pracy, aby znaleźć praktyki lub pierwszą pracę? Już na etapie weryfikacji firm, które pojawią się na wydarzeniu i zaznaczeniu interesujących profili (patrz pkt. 1 poradnika), przygotuj dla nich CV i podczas pierwszego spotkania na stoisku pokaż że odwiedzasz ich nieprzypadkowo. Na każdym stoisku znajdziesz osobę z działu HR. Wykorzystaj to i dopytaj, czy twoje CV spełnia wszelkie wymagania lub potrzebuje dopracowania. Otwórz się na ich sugestie!

5. Gadżety nie są najważniejsze - pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Targi Pracy to przede wszystkim świetna okazja, aby poznać firmę i dzięki rozmowom z pracownikami poczuć, jak faktycznie wygląda praca w niej czy atmosfera. Gadżety w formie notesów czy długopisów są na pewno miłym akcentem tego wydarzenia, ale nie najważniejszym. Nie wykorzystuj targów jako polowania na akcesoria - spraw, aby był to miły dodatek po rozmowie z przedstawicielem firmy. To czas na zaprezentowanie swojej osoby przed potencjalnym pracodawcą. Wrażenie, jakie zrobisz, zostanie zapamiętane!

6. Poznaj lepiej firmę, która Cię interesuje

Targi Pracy to dobry wstęp do rozpoczęcia “znajomości” z tą jedną konkretną firmą, która Cię szczególnie zainteresowała. W czasie targów dowiedziałeś się jakie oferty pracy przedstawia i jak się w niej pracuje, ale to dopiero początek waszej relacji. Co możesz jeszcze zrobić?

  • Śledź jej aktywność na Twojej uczelni. To ważne, czy pracownicy Twojego wymarzonego miejsca pracy lubią i chętnie dzielą się wiedzą
  • Dowiedz się, czy organizuje wydarzenia rozwijające i pobudzające kreatywność tj. hackathony. Jeśli tak, to dobry znak!
  • Lub praktyczne warsztaty mające na celu poznać specyfikę konkretnego stanowiska

To co, gotowi na kolejne targi pracy? Do zobaczenia :)

"Targi pracy są jak podróż w przyszłość! To możliwość porozmawiania z osobą która ma co najmniej 5-10 lat doświadczenia, która już teraz odpowie Ci na pytania branżowe, na które Ty znajdziesz odpowiedź dopiero za kilka lat. To możliwość porozmawiania ze specjalistą, czyli osobą, która w wąskiej dziedzinie popełniła większość możliwych błędów".

Maciej Matysiak

Kierownik Zespołu Hybris

e-point SA

Nie musisz podróżować do przyszłości, przygotuj swoje pytania i przyjdź na targi pracy!