Praca w e-point

Jak znaleźć pracę w IT w trakcie studiów? 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Właśnie piszesz swoje pierwsze CV, przeglądasz oferty, ale w gruncie rzeczy nie wiesz, od czego zacząć ani jak zaprezentować swoje umiejętności, skoro nie masz jeszcze dużego doświadczenia? Dobrze wiemy, jak trudne jest wejście na rynek pracy, dlatego staramy się być na uczelniach i służyć naszym doświadczeniem młodym adeptom programowania.

1. Zacznij od określenia swoich potrzeb i znalezienia firmy

Zanim zaczniesz się martwić wyglądem Twojego CV lub przeglądać nerwowo portal Pracuj.pl, zastanów się nad tym, w jakiej firmie chciałbyś pracować. Co jest dla Ciebie ważne?

Pieniądze są istotne, ale to nie wszystko. Jeżeli szukasz pracy na serio i na dłużej, będziesz musiał(a) każdego dnia znajdować w sobie motywację do tego, by do niej przychodzić, angażować się w nią i rozwijać w jej strukturach. Dlatego warto myśleć przyszłościowo i analizując oferty wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki, takie jak:

 • atmosfera (jak chcesz się czuć w pracy? Jakie chcesz mieć relacje z współpracownikami i przełożonymi? Czy przeszkadza Ci stres? Czy potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa? Czy lubisz widzieć swoje działania w szerszym kontekście? Wolisz zespoły kameralne czy duże?)
 • projekty firmy (co ta firma robi? Czy jej projekty są interesujące czy też archaiczne i mało profesjonalne? Podobają Ci się? Chcesz współtworzyć coś takiego?)
 • technologie (jakie technologie wykorzystuje firma? Czy nie są przestarzałe? Czy będą służyły Twojemu rozwojowi?)
 • metodyka pracy (być może już wiesz, że projektami IT można zarządzać w przeróżny sposób, a to, jak zorganizujemy pracę zespołu, ma ogromne znaczenie nie tylko dla efektu końcowego, ale i dla komfortu działania. W e-point wierzymy w metodyki zwinne)
 • narzędzia (na jakim sprzęcie będziesz pracować? Weź pod uwagę nie tylko komputer, ale i krzesło, oświetlenie, budynek; czy pracuje się w małych pokojach, czy na open space?)
 • wartości firmy (różne organizacje wyznają różne wartości i mają różne cele. Zastanów się nad tym, czy możesz zidentyfikować się z misją danej firmy. Czy wyznajesz podobną filozofię?)
 • korporacja czy mała firma? (każda z nich ma swoje plusy i minusy. W korporacji masz szansę na duże wynagrodzenie, ale jednocześnie czujesz się trybikiem maszyny - przygotuj się na to, że decyzje w sprawach, które Cię dotyczą, będą podejmowane bez Twojego udziału. Z kolei w mniejszych firmach często pracuje się w bardziej przyjaznej atmosferze, mniejszych zespołach, a poszczególne osoby i ich głos mają większy wpływ na funkcjonowanie całości).
 • warunki zatrudnienia (czy firma zatrudnia w oparciu o umowę o pracę?)
 • możliwości rozwoju (czy firma dofinansuje Ci szkolenie? Czy panuje tam kultura rozwoju?)
 • lokalizacja (nie masz ochoty spędzać trzech godzin dziennie na dojazdach i przesiadkach. To wydaje się trywialne, ale niektórym taka niedogodność może na dłuższą metę zepsuć przyjemność pracy)

Zacznij od sprofilowana swoich oczekiwań. Nie chodzi tu o postawę roszczeniową, ale o to, by wiedzieć, czego się chce. W ten sposób zaoszczędzisz sobie dużo czasu i frustracji.

2. Zrób research

No dobrze, powiesz, ale skąd ja się mam tego wszystkiego dowiedzieć? Przecież wszystkich tych informacji nie znajdę w ogłoszeniu o pracę! Pamiętaj, że masz do dyspozycji jeszcze 4 ważne kanały:

 • Bywaj na wydarzeniach branżowych: spotkania i konferencje to nie tylko świetna okazja do poszerzania wiedzy, ale również do poznania ludzi z branży. Spotkasz tam wielu pracowników firm IT: podpytaj ich. Nie tylko zyskasz inne spojrzenie (które pozwoli Ci zweryfikować treści na oficjalnej stronie firmy), ale również nawiążesz cenne znajomości.
 • Dołącz do grup na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Słuchaj opinii innych na temat pracy w różnych miejscach.
 • Sięgnij do branżowych przeglądów firm.
 • Pytaj znajomych: na przykład studentów starszych lat. Mają już trochę doświadczenia i podpowiedzą, gdzie warto się skierować. A może sami zdecydują się Cię polecić?

3. Szukaj nie tylko przez portale z ofertami pracy

Portale takie jak Pracuj.pl agregują oferty, jednak za korzystanie z tego sposobu szukania pracy płacisz pewną cenę: Twoje CV - szczególnie, gdy nie masz wielkiego doświadczenia - łatwo może zginąć w tłumie. Dlatego postaraj się wykorzystać inne sposoby.

 • Napisz do działu HR. Masz już upatrzoną firmę? Odezwij się do działu HR, nawiąż relację. Powiedz coś o sobie - co studiujesz, co chcesz robić - i zapytaj, czy nie mają jakiegoś miejsca dla Ciebie. Może się okazać, że taka metoda zaprocentuje dopiero w przyszłości, może też być tak, że rekruter wskaże Ci, czego jeszcze się musisz nauczyć. Nawet jeżeli nie dostaniesz od razu upragnionego stanowiska, możesz liczyć na cenny feedback.
 • Bywaj na targach pracy - na przykład takich jak organizowane na MIM UW, PW WEiTI czy PW MiNI. Na nich zobaczysz prawdziwych pracowników firmy, będziesz mógł zadać im pytania i wyczuć, jaka panuje tam atmosfera.
 • Pytaj znajomych: mów o tym, że szukasz pracy. Firmy lubią rekrutować osoby z polecenia swoich pracowników - to gwarancja, że rekomendowana osoba ma coś do zaoferowania (czy sam byś polecił swojemu szefowi kogoś o niskich kompetencjach?).

Zanim więc zaczniesz wysyłać CV, na spokojnie się rozejrzyj i zorientuj. Nie bój się przejmować inicjatywę - napisz sam(a) do działu HR, szukaj firm na targach pracy i konferencjach.

4. Wiedz, jak wygląda ścieżka rozwoju programisty: Twoja rola w firmie może ewoluować

Pamiętaj, że w dobrych organizacjach ścieżka rozwoju nie jest tylko wertykalna (dół - góra, od młodszego programisty, do programisty, starszego programisty, eksperta), ale też horyzontalna (na boki). Innymi słowy, może się okazać, że zaczniesz gdzieś pracować jako młodszy programista, ale w trakcie odnajdziesz w sobie inne powołanie albo nieoczekiwany talent. Z programistycznego punktu wyjścia możesz trafić na wiele innych stanowisk: front-end developera, analityka/projektanta, architekta systemów, administratora… A może w ogóle okaże się, że lepiej niż w działaniach technicznych czujesz się w obszarze typowo biznesowym i bardziej Ci pasuje praca z klientem?

Dlaczego warto o tym pamiętać? Żeby nie bać się tego, że podjęcie pracy wiąże się z ryzykiem przywiązania na długie miesiące (lub lata!) do stanowiska, którego jeszcze nie znasz i nie masz pewności, czy to jest to. Dobry pracodawca dostrzeże Twoje umiejętności i da Ci możliwość znalezienia swojego miejsca oraz rozwinięcia Twojego potencjału. Dlatego tak istotne jest znalezienie takiej firmy, która to rozumie i pomoże Ci odkryć to, co w Tobie najlepsze.

5. Starannie przygotuj CV

Masz już na celowniku świetną firmę i widzisz na ich stronie, że trwa rekrutacja. Pora wysłać aplikację!

Twoje CV powinno być czytelne i jasno komunikować Twoją wartość dla firmy. Z naszego doświadczenia wynika, że najpowszechniejsze są 4 błędy:

 • Zamieszczanie wszystkich informacji w porządku chronologicznym. Przede wszystkim zawrzyj ważne informacje na początku. Nikt nie będzie ich szukał w połowie trzeciej strony. Dbaj też o selekcję informacji - czy naprawdę Twój przyszły pracodawca powinien wiedzieć, że chodziłeś(aś) do gimnazjum w Szczecinie?
 • Linki do słabych projektów i profili. Jeśli wrzucasz linki do swoich projektów czy profilu na GitHubie, zastanów się, czy przedstawiają Cię w dobrym świetle. Może strona internetowa, którą zrobiłeś (-aś) dziesięć lat temu nie świadczy o Tobie najlepiej?
 • Błędy ortograficzne. Dla stuprocentowej pewności przepuść tekst przez słownik edytora - gdy jesteś zmęczony pracą nad dokumentem trudno Ci wychwycić niedociągnięcia. Warto też przed wysłaniem dać CV komuś do przeczytania: taka osoba patrząc na tekst świeżym okiem łatwiej znajdzie niezgrabne sformułowania czy błędy.
 • Niestosowna fotografia. Rozsądnie wybierz zdjęcie. Jeśli nie masz żadnego dobrego, po prostu go nie załączaj. To lepsze rozwiązanie niż selfie z plaży.

6. Pamiętaj: rozmowa jest nie tylko dla pracodawcy

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest tylko sprawdzianem, czy się nadajesz - także Ty powinieneś w jej trakcie dowiedzieć się, czy firma pasuje do Twoich oczekiwań. Czy Twój przyszły przełożony budzi zaufanie? Czy narzędzia i technologie Ci odpowiadają? Czy masz ochotę zostać tu na dłużej?

Nie bój się pytać! Skoro wiesz już, co dla Ciebie ważne (patrz punkt 1), na rozmowie możesz to zweryfikować - albo przez obserwację, albo przez pytania.

Bądź również przygotowany na pytanie o to, ile chcesz zarabiać - sami uważamy za uczciwe podawanie widełek wynagrodzenia już w ogłoszeniu, ale niektórzy pracodawcy zostawiają ten temat na rozmowę. Zrób research w sieci (np. na portalach Antal czy Hays) i wśród znajomych i zobacz, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.

To co? Chcesz już zacząć karierę w IT?

Mamy nadzieję, że poradnik okazał się pomocny! A może chcesz zacząć pracę już teraz - z nami?

Możesz też spotkać się z nami na Twojej uczelni - w najbliższym czasie, 21 marca, będziemy na MIM UW o 14:15. Ewa Dybowska z e-point opowie o pracy i roli Front-End Developera w projekcie informatycznym. Aby przyjść na wykład, nie trzeba być studentem MIM UW.

Zapraszamy!