Praca w e-point

Dlaczego warto inwestować w talenty?

Zaczęło się od książki “Po pierwsze złam wszelkie zasady”: Intuicyjnie zgadzaliśmy się z jej tezą, że największy potencjał rozwoju każdego człowieka tkwi w obszarze jego naturalnych predyspozycji.

Odtąd systematycznie rozwijamy w e-point program talentów w oparciu o StrengthsFinder, dlatego chciałabym opowiedzieć trochę o tym, na czym on polega i jakie korzyści z niego płyną.

Aby to zrozumieć, musimy zacząć od różnicy między podejściem konwencjonalnym a koncentracją na mocnych stronach.

Konwencjonalny model rozwoju osobistego

W jaki sposób dążymy do sukcesu i spełnienia? Tradycyjny wzorzec głosi, że klucz tkwi w naprawianiu swoich słabości. Ten model oparty jest na przekonaniu, że większości zachowań można się nauczyć, jeśli tylko będziemy dostatecznie długo i wytrwale trenować.

W efekcie skupiamy się na swoich niedociągnięciach, dążąc do jakiegoś uniwersalnego ideału wierząc, że wszyscy ludzie sukcesu posiadają ten sam zestaw kompetencji i zachowań, a więc naszym celem powinno być wypracowanie w sobie tych samych cech i umiejętności.

Pewnie dobrze znacie ten model z doświadczenia: na nim oparte są tradycyjna szkoła i tradycyjne wyobrażenie o ścieżce kariery. Jednostka ma dążyć do uniwersalnego ideału sukcesu przez naprawianie siebie, przez pracę nad słabościami. Jednak czy to naprawdę działa?

Nie. Ktoś, kto nie ma wrodzonej predyspozycji do muzyki, wrażliwości na nią, talentu, może spędzić długie godziny ucząc się gry na fortepianie i nigdy nie osiągnie mistrzostwa. Przy dużym nakładzie sił zostanie przeciętnym (i pewnie niezbyt szczęśliwym) pianistą. Co by się wydarzyło, gdyby taka osoba spożytkowała ten czas na coś, do czego ma naturalny talent?

Podejście Mocnych Stron Gallupa

To pytanie zadał sobie Donald O. Cliffton i wraz z zespołem naukowców z Instytutu Gallupa poświęcił 50 lat na badanie tego zagadnienia. Cliffton założył, że nie wszystkich zachowań możemy się nauczyć: każdy z nas wskutek naturalnych predyspozycji oraz nabytych doświadczeń jest wyposażony w zestaw wzorców, schematów zachowań, myślenia, odczuwania, rozwiązywania problemów. Ludzie sukcesu, zauważył badacz, umiejętnie wykorzystują swoje skuteczne wzorce zachowań do tego, by stworzyć coś wyjątkowego, znaleźć rozwiązanie czy wykonać zadanie. Oznacza to, że nie istnieje jakiś jeden idealny zestaw cech, który gwarantuje sukces - to raczej umiejętność wykorzystania posiadanych, wrodzonych mechanizmów.

W tym podejściu celem człowieka nie jest nieustanne dążenie do poprawienia siebie, ale praca nad rozwijaniem swojego potencjału, swoich talentów i nauczenie się zarządzania słabościami.

Talent, mocna strona: czym są?

Talent to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, odczuwania bądź zachowania, który można produktywnie zastosować. To nasze wrodzone umiejętności: choć często są one dla nas tak oczywiste, że lekceważymy je i nie dostrzegamy tego, że są rzadkie i produktywne. Myślimy, że “wszyscy tak mają”, “wszyscy to potrafią”, przez co nierozpoznane talenty bywają zaniedbywane. Talenty można identyfikować za pomocą testu StrengthsFinder - jego wyniki stanowią podstawę do dalszej pracy.

Mocna strona to stała umiejętność wykonywania jakiegoś zadania w sposób bliski doskonałości. Talent przekształca się w mocną stronę, gdy jest świadomie używany oraz rozbudowany o wiedzę, umiejętności i praktykę.

 

Korzyści

Talenty są potężnymi narzędziami, które pozwalają nam odkryć swój potencjał i konsekwentnie nad nim pracować. Badania Instytutu Gallupa wskazują, że ludzie odnoszą sukces, gdy skupiają się na tym, w czym są najlepsi. To wtedy są bardziej produktywni, skuteczni i bardziej zaangażowani - ponieważ to, co robią, wiąże się z ich naturalnymi predyspozycjami, wypływa z ich pasji i wewnętrznej motywacji. Dlatego StrengthsFinder jest nieoceniony do odkrycia własnych motywatorów i planowania rozwoju zawodowego.

Dzięki świadomej pracy możesz świadomie uczyć się, jak znajdować kolejne zastosowania dla swoich talentów, jak je aplikować do osiągania swoich celów oraz jak dzięki nim się spełniać: tak w pracy, jak i poza nią.

Talent: nie CO mogę, ale JAK

Każdy z nas ma talenty. Każdy talent oraz konfigurację talentów można produktywnie wykorzystać, dzięki czemu będziemy lepiej służyć innym oraz lepiej czuć się z samymi sobą. Wynik testu StrengthsFinder nie definiuje bowiem, co możesz zrobić, ale raczej jak do tego podchodzisz, w jaki sposób naturalnie, odruchowo rozwiązujesz problemy. Innymi słowy, Twoja indywidualna kombinacja talentów nie wskazuje jednoznacznie optymalnych obszarów rozwoju ani sugerowanych stanowisk. Pozwala raczej lepiej zrozumieć swoje zachowania oraz zacząć świadomie pielęgnować to, co jest w nich najskuteczniejsze. Jednak decyzja o tym, czy zainwestujesz w talenty i rozwiniesz je do mocnych stron, zależy tylko od Ciebie. W e-point staramy się to ułatwić i dostarczyć do tego przyjazne środowisko oraz narzędzia.

Program talentów w e-point: co obejmuje i dlaczego warto

Każdego pracownika zachęcamy nie tylko do zrobienia testu talentów Gallupa (który pozwala zidentyfikować 5 najsilniejszych talentów), ale również do indywidualnych sesji z trenerką mocnych stron. Spotkanie obejmuje omówienie wyniku testu oraz rozmowę o potencjale (i zagrożeniach) związanych z talentami. Ponadto w 2017 roku zaczęliśmy organizować warsztaty synergii dla zespołów, które pozwalają ich członkom lepiej dzielić się zadaniami oraz rozumieć nawzajem swoje talenty.

Oprócz testów, sesji i warsztatów dbamy o to, by pracownik mógł znaleźć dla siebie w e-point takie miejsce, w którym jego talenty będą rozkwitać. Przekonaliśmy się, że awans pionowy nie zawsze stanowi optymalną ścieżkę rozwoju, dlatego zachęcamy do sprawdzania się w nowych rolach oraz poszerzania kompetencji o nowe obszary.

Program treningu mocnych stron w e-point

Talenty w firmie to złożone, wielowymiarowe zagadnienie. Przed nami włączenie tego podejścia na stałe do DNA e-point, stworzenie przestrzeni do rozwijania mocnych stron ludzi i zespołów, a co najważniejsze, praktyczne ich wykorzystanie do codziennej realizacji naszych celów. Wierzymy, że to podejście działa, dlatego zachęcamy do pracy nad mocnymi stronami: zarówno na sesjach, jak i przez samodzielną pracę. Aby do niej inspirować, będziemy regularnie dzielić się przydatnymi informacjami oraz linkami w kolejnych artykułach na blogu.