Reorganizacja infrastruktury Amway i migracja oprogramowania

Amway

Jak zapewnić zgodność z regulacjami prawnymi dzięki inwencji technicznej?

28 gru 2015

Sytuacja:

Na początku września w Federacji Rosyjskiej weszły w życie nowe przepisy regulujące przetwarzanie danych osobowych obywateli tego kraju. Zgodnie z nimi międzynarodowe firmy działające na terenie Rosji i Kazachstanu muszą zapisywać dane na temat obywateli na serwerach znajdujących się na terenie Federacji.

Wyzwania:

  • wydzielenie ze scentralizowanej infrastruktury udostępnianej całej Europie Środkowo-Wschodniej procesów związanych z rejestracją i działalnością obywateli FR do odrębnego data center znajdującego się na terenie tego kraju
  • krótki czas na zrealizowanie zadania
  • działanie na trudnym, nieprzewidywalnym i zmiennym rynku

"Projekt polegał m.in. na uruchomieniu nowej instalacji całego środowiska e-commerce na terenie Federacji Rosyjskiej, które byłoby w jak największym stopniu niezależne od infrastruktury utrzymywanej w Warszawie".

Norbert Pabiś

Dyrektor pionu technologii

e-point SA

Linkedin logo

Efekty:

  • zapewnienie zgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych
  • uruchomienie dodatkowego, dedykowanego ośrodka przetwarzania
  • zaprojektowanie i pozyskanie niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej, sieciowej i serwerowej
  • integracja z innymi zasobami informatycznymi globalnej sieci klienta
  • w pełni zdalna konfiguracja wszystkich warstw środowiska

"Jesteśmy gotowi, aby na podobnym fizycznym środowisku- w sposób całkowicie zdalny - uruchomić podobne środowisko aplikacyjne".

Norbert Pabiś

Dyrektor pionu technologii

e-point SA

Linkedin logo

Dodatkowe korzyści:

Zdobycie bezcennego doświadczenia, kontaktów i bazy operacyjnej na terenie Federacji Rosyjskiej, co stanowi doskonały punkt wyjścia do realizowania kolejnych projektów w tym kraju.

1 etap:

Organizacja infrastruktury na miejscu

Opracowano trzy możliwe rozwiązania problemu:

A. Zakup sprzętu w Polsce i przetransportowanie go do rosyjskiego data center, zdalna konfiguracja

Dlaczego nie wybrano tej drogi: kontrola graniczna byłaby długotrwała i drobiazgowa ze względu na obecną sytuację polityczną. Dlatego też potrzebna infrastruktura technologiczna najprawdopodobniej nie dotarłaby na czas.

B. Skorzystanie z chmury obliczeniowej

Holenderska firma hostingowa posiadała zarówno wymaganą infrastrukturę, jak i fizyczne serwery w Federacji Rosyjskiej.
Dlaczego nie wybrano tej drogi: ze względu na warunki licencjonowania koszty wykorzystania infrastruktury bardzo by wzrosły, przez co z punktu widzenia wdrożenia byłyby nieopłacalne.

C. Zakup sprzętu na terenie Federacji Rosyjskiej

Rozwiązanie, które zostało wybrane.

Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. Norbert Pabiś wyjaśnia: - Nie mogliśmy po prostu zamówić serwerów u dostawcy i czekać na dostawę, która również podlega problemom z odprawą celną. Musieliśmy znaleźć dostawcę, który posiada sprzęt gotowy do instalacji oraz dostosować nasze plany dotyczące infrastruktury do tego co jest dostępne od ręki, a spełnia nasze wymagania.

2 etap:

Migracja oprogramowania

Wszystkie niezbędne prace związane z konfiguracją i instalacją nowego środowiska odbywały się zdalnie. Instalacja niezbędnych komponentów odbywała się etapami. W pierwszym kroku skonfigurowano środowisko sieciowe, aby następnie za jego pomocą uruchamiać kolejne serwery. Wykorzystano autorskie rozwiązania e-point wspierające zdalną administrację oraz skrypty automatyzujące instalację wybranych komponentów aplikacyjnych.

Produkcyjne uruchomienie platformy e-commerce na tak przygotowanej platformie poprzedziły testy prowadzone przy zaangażowaniu klienta. Przeprowadzono też ostateczny audyt bezpieczeństwa i stabilności środowiska.

"Obecnie Klienci korzystający z systemu e-commerce z domeny przeznaczonej dla Rosji i Kazachstanu są obsługiwani przez system działający na terenie Federacji Rosyjskiej".

Łukasz Łagudza

kierownik zespołu MLM

e-point SA

Linkedin logo

Możemy pomóc również Tobie. Napisz do nas, a my przeprowadzimy analizę Twoich potrzeb biznesowych i ustalimy, co możemy zrobić, aby poprawić doświadczenia pracowników i klientów Twojej firmy.

Porozmawiajmy. Napisz do nas.

Podobne case studies