Raport Computerworld TOP200, czyli rok 2018 w branży IT. Wzmocnienie pozycji e-point

News

Po raz kolejny eksperci IDG przebadali polski rynek teleinformatyczny. W przeciwieństwie do dwóch poprzedni lat, rok 2018 okazał się znacznie bardziej przyjazny dla branży IT. I chociaż wciąż jest przestrzeń do dalszego rozwoju, poprzedni rok można uznać za całkiem udany.

Branża IT w 2018

W 2018 roku przychody branży wzrosły o 7,1% w stosunku do roku poprzedniego generując łącznie 65 miliarda złotych. To dobry punkt wyjścia na przyszłość, ale jak zauważa Tomasz Bitner w komentarzu wprowadzającym, „nie daje to jednak powodów do hurraoptymizmu”. To 2 punktu więcej niż cała gospodarka (5,1% wg GUS).

Źródło: Raport Computerworld TOP200, Edycja 2019

Uwzględniając wszechobecny trend ku cyfryzacji tak mała różnica pomiędzy wzrostem branży IT w stosunku do reszty gospodarki pozostawia poczucie niedosytu. Z drugiej strony może to być dobry prognostyk na przyszłość - wciąż jest dużo miejsca na dalsze wzrosty. Potwierdzają to wyniki w sektorach bankowości i handlu, czyli branż często kojarzonych cyfrową transformacją. To właśnie one stanowiły głównych klientów rozwiązań informatycznych.

Bankowość obroniła fotel lidera, który zajmuje czwarty raz z rzędu. Banki wciąż zwiększają wydatki na rozwiązania IT, dzięki czemu przychody w tej kategorii urosły aż o 20,8% wynosząc 3,65 miliarda złotych. Jeszcze lepszą dynamiką wzrostu może pochwalić się handel, w którym przychody poprawiły się o 36,2% co przełożyło się w sumie na przychody w wielko 2,5 miliarda złotych.

Rozchmurzyć się na przyszłość

Tak jak przed rokiem eksperci nie mają wątpliwości, że chmura będzie głównym motorem dalszego rozwoju branży. Jednak to właśnie 2018 rok przejdzie do historii, ponieważ dzięki 23% wzrostowi przychodów wartość tego rynku przekroczyła miliard złotych (1,07 mld).

Obecni klienci najczęściej sięgają po rozwiązania chmurowe z myślą o dedykowanych systemach i aplikacjach dostarczanych w formie usług. Chmura często pełni też miejsce do przechowywania kopii zapasowych i często jest głównym elementem planu odzyskiwania danych po katastrofie.

Rosnąca popularność chmury wpływa odpowiada za transformację branży IT. Coraz częściej wielkie, monolityczne systemy są zastępowane przez integrację modułowych rozwiązań i budowę kontenerów w chmurze.

Jednak mimo rosnącej popularności rozwiązań chmurowych mniej więcej połowa polskich firm wciąż nie planuje jeszcze wykorzystać ich możliwości. Na ich decyzje mają wpływ m.in. obawy o bezpieczeństwo danych oraz trudności integracji z istniejącymi systemami. Światowe trendy pokazują jednocześnie, że oddziaływanie podobnych lęków stopniowo maleje i coraz więcej firm dostrzega jakie korzyści niesie z sobą chmura.

e-point w rankingach

W tegorocznej edycji e-point awansował w zestawieniach:

  • „Największe informatyczne grupy kapitałowe działające w Polsce” (awans na 33 miejsce z 34),
  • „Firmy informatyczne o największym zysku netto” (awans na 35 miejsce z 82),
  • „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora bankowe” (awans na 51 z 59),
  • „Najwięksi dostawcy oprogramowania” (awans na 34 miejsce z 37),
  • „Najwięksi dostawcy oprogramowania na zamówienia” (awans na 9 miejsce z 10)

Ponadto znaleźliśmy się m.in. w rankingach:

  • „Największych firm informatycznych działających w Polsce” (172 miejsce),
  • „Największych eksporterów rozwiązań IT” (50 miejsce),
  • „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora handlu” (19 miejsce),
  • „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora dużych firm i korporacji” (54 miejsce).