visual-optymalizacja-portalu-bankowego-video-case-study
Banki/
Portale

Jak optymalizacja portalu bankowego może na stałe zwiększyć konwersję o 10%? Video Case Study

 

Współpraca Santander Bank Polska z e-point przy optymalizacji strony internetowej banku pokazuje, że ciągła praca nad ulepszaniem wydajności pozwala znacząco poprawić rezultaty sprzedażowe. Sprawdź jak przebiegał ten proces “od kuchni” i jakie mierzalne wyniki przyniósł.

Dla cyfrowych klientów, strona internetowa jest kluczowym punktem styku z marką. Mimo to, wiele firm i instytucji unika inwestowania w dalszy rozwój portalu, zadowalając się już raz zbudowaną witryną i osiągniętymi wynikami. Otoczenie biznesowe, wymagania klientów i działanie algorytmów indeksujących strony cały czas się jednak zmienia. Dlatego warto na bieżąco kontrolować wyniki portalu i – na ich podstawie – reagować i wprowadzać usprawnienia.

Długoterminowa współpraca z Santander Bank Polska

e-point SA jest partnerem technologicznym Santander Bank Polska od ponad 6 lat. Wówczas rozpoczęliśmy pracę nad portalem informacyjnym santander.pl, zbudowanym w oparciu o naszą autorską technologię – e-point CMS, w środowisku e-point Private Cloud.

Gdy powstawał nowy portal, pracowaliśmy w oparciu o panujący wtedy paradygmat, według którego wszystkie biblioteki i style powinny ładować się od razu, wraz z pierwszą otwartą przez użytkownika stroną. To oznaczało jednak, że ta pierwsza strona otwierała się najdłużej, co w konsekwencji mogło odstraszać klientów od pozostania na portalu.

Według Google 53% użytkowników strony internetowej rezygnuje z odwiedzin, jeśli czas wczytywania strony przekracza 3 sekundy.

W ostatnich latach Google modyfikował swoje założenia i stopniowo zmieniał algorytm, który indeksował i pozycjonował strony. Obecnie największą przewagę mają te witryny, które otwierają się najszybciej podczas pierwszego uruchomienia. Na podstawie naszych rekomendacji, wspólnie z Santander Bank Polska podjęliśmy decyzję o dostosowaniu się do nowych wymagań i optymalizacji portalu bankowego.

Dedykowany zespół e-point wraz z zespołem Santander Bank Polska SA., przeprowadził szczegółową analizę biznesową. Wskazała ona kierunki rozwoju, które powinny przynieść najlepsze efekty.

Optymalizacja portalu bankowego

Wynikiem przeprowadzonej wspólnie analizy była wieloetapowa strategia, której celem było znaczące skrócenie czasu ładowania stron portalu santander.pl, dostosowanie witryny w taki sposób aby bezpiecznie mogła przyjąć nawet dwukrotnie większy ruch i zwiększenie zapasu mocy obliczeniowej serwerów aplikacyjnych. To wszystko miało sprawić, że portal santander.pl stanie się Digital Experience Platform na miarę dzisiejszych czasów.

"Inwestujemy w digital experience – chcemy mieć najnowocześniejszą i najszybszą platformę www na polskim rynku bankowości. Chcemy oferować naszym użytkownikom jak najlepsze doświadczenia digital".

Katarzyna Figlus

Menedżerka Zespołu Serwisów i Technologii Webowych

Centrum Kompetencji Digitalowych Santander Bank Polska SA

Zmiany objęły wszystkie elementy portalu, od hostingu, przez back-end aż po front-end. Środowisko hostingowe zostało rozszerzone, aby móc przyjmować zwiększony ruch na stronie. Zoptymalizowaliśmy także zapytania do bazy danych i wdrożyliśmy cache’owanie danych często pobieranych z bazy.

Po stronie front-endu, zredukowaliśmy rozmiar strony wyświetlanej w przeglądarce dzięki przepisaniu kodu strony z JavaScript na TypeScript oraz zastosowaniu formatu WebP do wyświetlania grafik. Dzięki technice Lazy Loading i ładowaniu najpierw najważniejszych zasobów strony, zwiększyliśmy szybkość ładowania contentu. Wszystkie te działania są przy okazji doskonałym podłożem pod realizowany w bieżącym roku projekt WCAG 2.1. Przeczytaj pełne case study projektu poniżej:

Wyniki optymalizacji portalu Santander Bank Polska

Optymalizacja portalu na podstawie rekomendacji szybko przyniosła mierzalne i trwałe efekty:

Stały wzrost konwersji o 10%

Konwersja na wybranych stronach wzrosła aż o około 10%. To stały rezultat, utrzymujący się stabilnie od momentu wdrożenia zmian aż do dzisiaj. Szybsza strona internetowa to więcej złożonych wniosków, a w konsekwencji – wyższa sprzedaż.

 Skrócenie ładowania stron o 300%

Pomiary wykonane w lutym 2021 roku pokazały, że czas ładowania strony głównej wynosił ok. 6 sekund, a stron produktowych nawet 7-8 sekund. Po przeprowadzeniu optymalizacji portalu, czasy ładowania spadły we wrześniu 2022 do 2-3 sekund, co oznacza skrócenie czasu ładowania nawet o 300%.

 Awans w rankingach wydajności

Przed optymalizacją, w lutym 2021 roku, narzędzia do pomiarów wydajności strony bezlitośnie plasowały stronę santander.pl na 4 miejscu wśród polskich portali bankowych. Po skróceniu czasu ładowania stron i zoptymalizowaniu technologii, od września 2022 roku portal banku jest cały czas na pierwszym miejscu.

 e-point CMS – system klasy enterprise

Santander Bank Polska zdecydował się na skorzystanie z naszego autorskiego systemu do zarządzania treścią: e-point CMS. Taka decyzja pozwala kontrolować cały ekosystem cyfrowych doświadczeń klienta, jednocześnie spełniając lokalne regulacje dotyczące bezpieczeństwa, tak ważne w branży finansowej.