Czy potrzebujesz systemu dedykowanego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jest jednak kilka symptomów, które świadczą o tym, że potrzebujesz systemu "szytego na miarę". Oto one:

 
 
 

Masz unikalny model biznesowy

Oznacza to, że najprawdopodobniej będziesz miał problem w znalezieniu sprawdzonej gotowej platformy dla swojej firmy. Firmom informatycznym nie opłaca się budować produktów dla zbyt wąskiego kręgu odbiorców. Jeśli natomiast produkt istnieje, ze względu na małą liczbę instalacji, może być niedojrzały, również pod względem metodyki wdrożenia.

 
 

Projekt dotyczy Klientów

Potrzeby Klientów i Twoja oferta dla nich ewoluują. Bezpieczniej jest zatem oprzeć sprzedaż i obsługę Klientów na systemie, który będziesz mógł szybko dostosować do zmieniających się wymagań.

 
 

Działasz w niszy

Twoja nisza może nie być interesującym obszarem ekspansji firm software’owych, zatem odpowiedni, dojrzały i przetestowany produkt może nie być dostępny.

 
 

Przewidujesz integrację
z innymi systemami

Wiele projektów informatycznych, a w szczególności projektów internetowych, charakteryzuje się rozległą warstwą integracji. Często jest tak, że integracja stanowi większą część projektu. W takich przypadkach zastosowanie gotowego produktu nie przynosi szczególnych oszczędności, a często ogranicza elastyczność w integracji z innymi systemami.

 
 

Budujesz system internetowy

Oprogramowanie pudełkowe dobrze sprawdza się w ustabilizowanych obszarach biznesu, zwykle w wewnętrznych zastosowaniach - księgowość, logistyka, kadry, etc. W systemach internetowych, szczególnie w obszarze obsługi Klientów, trudno liczyć na taką stabilność. W tym obszarze musisz liczyć się z nieustannymi zmianami. Dlatego w zastosowaniach internetowych lepiej sprawdza się oprogramowanie dedykowane.

 
 

Masz za sobą nieudane wdrożenie

Nieudane wdrożenie gotowego pakietu może być symptomem informującym o potrzebie dedykowanego oprogramowania. Często zdarza się w trakcie wdrożenia, że dostosowanie gotowego oprogramowania do konkretnych potrzeb jest niemożliwe lub kosztowne. Jeszcze gorzej jest, gdy po wdrożeniu produktu okazuje się, że negatywnie wpływa on na biznes. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna analiza potrzeb firmy, która często prowadzi do decyzji o budowie dedykowanego rozwiązania.

 
 

Potrzebujesz elastycznych rozwiązań

Jeśli przewidujesz ewolucję własnego biznesu, to możliwość elastycznego i szybkiego wprowadzania zmian w systemie staje się kluczowa. Taką elastyczność może Ci zapewnić jedynie system “szyty na miarę”.

 
 

Zdarza się, że kierujemy uwagę naszego potencjalnego Klienta na gotowe oprogramowanie. Częściej jednak widzimy, że Klienci poszukują produktu, w sytuacji gdy powinni podjąć wyzwanie budowy dedykowanego rozwiązania.

Marcin Żuchowicz,
Prezes Zarządu e-point SA

 
 
 
 

 

W e-point SA idealnie dostosowujemy się do potrzeb naszych Klientów

Skontaktuj się z nami

 
 
 
 
 

Czy system dedykowany jest drogi?

No cóż - bywa drogi. Trudno przecież oczekiwać, aby garnitur szyty na miarę był tańszy niż garnitur ze sklepu. Informatyka jest jednak pełna paradoksów.

Często zdarza się, że oszczędności poczynione przy zakupie standardowego systemu topnieją z chwilą zakupu dodatkowych licencji, aktualizacji i realizowanych odpłatnie zmian funkcjonalnych dopasowujących system do rzeczywistych potrzeb firmy.

W sytuacji, gdy udaje się uchwycić istotę potrzeb Klienta i skoncentrować na ich zaspokojeniu, to system "szyty na miarę" jest niewielkich rozmiarów i będzie tańszą opcją niż wdrożenie gotowego pakietu. Taki pakiet zwykle musi przejść kosztową customizację.

Dobrym rozwiązaniem obniżającym koszty systemu dedykowanego jest połączenie go z półproduktami, które pokrywają peryferyjne funkcje systemu. Dzięki półproduktom ograniczymy kodowanie, np. w systemie e-commerce, funkcjonalność zarządzania treścią może być udostępniona przez zewnętrzny silnik CMS. 

Ogromne znaczenie dla kosztów ma też kwestia optymalizacji wytwarzania oprogramowania - patrz niżej.

 
 
 
 
 

3 wymiary optymalizacji kosztów tworzenia oprogramowania w e-point SA

Już prawie dwie dekady pracujemy nad obniżeniem kosztów tworzenia oprogramowania.

 
 
 
 

Zespół i organizacja wewnętrzna

Silny merytorycznie, zgrany i doświadczony zespół  to klucz do sprawnego budowania złożonych systemów informatycznych. Udało nam się zbudować taki zespół oraz zapewnić naszym pracownikom optymalne warunki wspópracy i rozwoju.

Przykładamy ogromną wagę do optymalizacji procesów wewnętrznych, tak aby wyeliminować zbędne zadania i umożliwić koncentrację na pracy twórczej. Jednocześnie staramy się jak najlepiej dostosować do specyfiki danego Klienta lub projektu, poprzez powoływanie dedykowanych, multidyscyplinarnych zespołów. 

Wypracowaliśmy i rozwijamy własną metodykę zarządzania dużymi projektami informatycznymi. Nasza metodyka została doceniona pierwszą nagrodą w konkursie Project Excellence Award Polska 2007 organizowanym przez International Project Management Association (IPMA).

  • Praca w e-point SA - poznaj nasze podejście do rekrutacji i rozwoju talentów naszych pracowników.
 
 

Własne środowisko programistyczne

Od kilkunastu lat rozwijamy własne środowisko programistyczne - OneWeb. Środowisko to jest "sercem" wszystkich naszych systemów internetowych.

Dzięki OneWeb nie zaczynamy każdego nowego projektu "od zera". Nasze środowisko zapewnia nam szereg komponentów, wzorców tworzenia oprogramowania oraz usług, które pozwalają nam się skoncentrować na kodowaniu dedykowanej funkcjonalności dla Klienta.

OneWeb oparty jest na standardzie JEE, któremu jesteśmy wierni od ponad 15 lat, gdyż idealnie nadaje się on do dużych systemów klasy enterprise z jakimi mamy doczynienia.

 
 

Reużywalność idei i komponentów

Wszystkie nasze systemy są znakomicie wyspecyfikowane i zdokumentowane, dzięki czemu bariera "wejścia w system" dla nowego architekta lub programisty jest minimalna.

Pielęgnujemy wewnętrzną bazę wiedzy opartą na mechanizmie WIKI, która umożliwia wszystkim łatwy dostęp do potrzebnych informacji.

Reużywalność komponentów najpełniej objawiła się w budowie wyodrębnionych platform, które mogą udostępniać swoją funkcjonalność innym systemom. W takim modelu zrealizowaliśmy nasz system zarządzania treścią ActiveContent, silnik do tworzenia formularzy ActiveForms oraz platformę lokalizacyjną L10n.