AXA Assistance – System Wspomagania Pomocy Drogowej
Cele projektu
AXA Assistance Serwis Sp. z o.o. specjalizuje się w usługach typu assitance – działa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi oferującymi ubezpieczenia komunikacyjne oraz wybranymi firmami holowniczymi. W związku z planowanym zwiększeniem skali działalności firma potrzebowała nowych, bardziej wydajnych, metod komunikacji z holownikami, zajmującymi się z jednej strony rejestracją i opisem wypadków, zaś z drugiej holowaniem uszkodzonych pojazdów. Podstawowym celem projektu było zbudowanie pilotażowego systemu, który pozwoliłby na:
Opis projektu
Podstawowym urządzeniem pracy dla kierowców jest Palmtop wyposażony w cyfrowy aparat fotograficzny oraz moduł GPS i komunikujący się w podczerwieni z telefonem komórkowym. Kierowca po dodarciu na miejsce wypadku przy użyciu aparatu cyfrowego osadzonego na Palmtopie robi zdjęcia uszkodzonego pojazdu oraz wypełnia raport z miejsca wypadku, a następnie po skompresowaniu zdjęć przesyła całość do centrali firmy. Część mobilna Systemu wykonana została w technologii Java 2ME i uruchomiona w systemie operacyjnym PALM OS.
Centralna część systemu, udostępniona pracownikom w centrum dyspozytorskim pozwala na:
- lokalizację wypadków oraz pojazdów holujących w oparciu o cyfrowe mapy na których pokazywana jest aktualna lokalizacja holownika pobierana z systemu GPS, w oparciu o moduł zainstalowany w urządzeniu mobilnym,
- obsługę przesyłanych raportów i udostępnianie ich odpowiednim firmom ubezpieczeniowym.
Część serwerowa systemu oparta jest na serwerze aplikacji i wykonana w technologii Java w standardzie Java 2EE, w oparciu o komponenty Enterprsie Java Beans.
Niezwykle ważną częścią systemu są zaimplementowane przez e-point SA mechanizmy komunikacji pomiędzy urządzeniami mobilnymi oraz systemem centralnym. W tym celu wykorzystano, w jednym z pierwszych w Polsce wdrożeniu, protokół GPRS udostępniony przez ERA GSM.